Ciekawostki Japońskie – Maseczki – Sado – Parkingi – Ogrzewanie.

3 Opublikowane przez - maj 21, 2015 - Uncategorized

1. Maseczki
W Japonii wiele ludzi nosi białe maseczki. Powód jest oczywisty w przypadku choroby nie zarażamy innych, a w przypadku choroby innych, nie narażamy na zachorowanie siebie.
Jednakże to nie wszystko mamy jeszcze dwa powody
Maseczki są używane przez Japończyków jako biżuteria, ozdoba bądź wreszcie jako akcesorium garderoby. Obok bransoletek, naszyjników, kolczyków, zegarków i innych dupereli, niektórzy lubią też sobie założyć maseczkę
W Kraju Kwitnącej Wiśni mieszkańcy uważają się za szpetnych a maseczki są po to aby zatuszować niedoskonałości wyglądu. Ciekawe prawda.

TK-2011-01-03-002-003-Harajuku

2. Sado
Japońska ceremonia picia herbaty.
Specyfiką tej ceremonii jest to że każda jest inna i nie powtarzalna. . Na cały wzniosły nastrój tego wydarzenia składają się piękno ogrodu, przedmioty umieszczone w tokonoma, pora roku, rozmowa oraz cały nastrój, stwarzany przez uczestników.
Czynności są wykonywane z gracją i lekkością przez gości jak i gospodarzy. Każdy ruch jest staranny, przemyślany. Rozmowa jest płynna , spontaniczna i bardzo wyważona

3 Parking
Jak wiadomo Japonia jest Krajem bogatym ale bardzo przeludnionym. Wiąże się z tym gęsta sieć dróg i autostrad oraz parkingów. Ogromnym problemem jest nadmiar samochodów, który uprzykrza mieszkańcom życie.
Jeśli odwiedzicie Japonie na pewno zwrócicie od razu uwagę na sposób parkowania. Otóż w celu bezpieczniejszego opuszczenia miejsca parkowania, ogromna większość kierowców parkuje samochody tyłem. Wyjątkiem są małe samochody (prowadzone głównie przez młode kobiety. Powodem jest to, że małym autem lepiej wyjeżdża się z parkingu.
Parkowanie wspomagane jest przez zaawansowany system nawigacji. Sporo samochodów posiada także w asystenta parkowania, który poza czujnikami odległości dysponuje kamerami, które to są połączone z czujnikami położenia samochodu oraz skrętu kół.
Podstawowe wyposażenie japońskiego samochodu to funkcja automatycznego składania zewnętrznych lusterek.
Parkingi piętrowe są także efektem nadmiaru samochodów. Są to parkingi… z windami, zwrotnicami i tym podobnymi urządzeniami!
W Japonii standardem są Panowie wyprowadzający. Przy wyjazdach z dużych sklepów pomagają oni w włączaniu się do ruchu czyli wyjazdu na ulicę. Zabezpieczają oni także chodnik kiedy przechodzi pieszy bądź jedzie rowerzysta.

Jeśli, zaś nie posiadasz parkingu, nie kupisz samochodu. Obowiązkiem posiadania w Japonii miejsca parkingowego jest zakup samochodu . Bez tego po prostu sprzedawca nie ma prawa sprzedać nam samochodu.
Korzyść jest taka , że wracasz z pracy do domu i masz gdzie zaparkować. – Marzenie w naszych realiach… . W samym Tokio ceny samego parkingu są takie, że w Polsce z powodzeniem moglibyśmy za te same pieniądze wynajmować willę z ogródkiem.

Parking

 

4. Ogrzewanie
W Japonii w takich miastach jak Tokio Osaka czy Nagoya lato bywa gorące i bardzo wilgotne ale zimą temperatura spada poniżej 0°C.
Nie występuje tu cud współczesnej techniki jakim jest centralne ogrzewanie. Ponad to domy japońskie nie posiadają żadnej warstwy izolacyjnej, lub warstwa ta ma raczej niezbyt imponującą grubość.
W zimne dni Japończycy dyspozycji różnego rodzaju urządzenia: klimatyzatory posiadające funkcję ogrzewania, elektryczne ogrzewanie podłogowe (zwykle tylko w salonie), grzejniki olejowe, różnego rodzaju „słoneczka”, oprócz tego elektryczne dywany oraz tak lubiane przez wszystkich (szczególnie bardziej zaawansowanych wiekowo) Japończyków: kotatsu.

Dla niewtajemniczonych małe wyjaśnienie: kotatsu ma postać stolika, przy czym podłoga pod stolikiem jest obniżona względem pozostałej części pomieszczenia; stolik ten wyposażony jest w grzałkę (oryginalne kotatsu działało na węgiel drzewny) umieszczoną pod blatem. Zasiadając przy takim stoliku przykrywamy nogi kocem tak, aby ciepło nie uciekało na zewnątrz.
Ponieważ urządzenia te zużywają energię elektryczną, która w Japonii jest dość droga,
Ogrzewa się zatem tylko te pomieszczenia, które w danej chwili są używane.

Brak komentarzy

Odpowiedz

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: